Dánsko :
(dánsky Danmark) je země ležící v severní Evropě. Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království (Kongeriget Danmark). Dánsko je nejmenší ze skandinávských zemí, neleží však na Skandinávském poloostrově. Je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy Fyn, Sjælland a stovkami dalších menších ostrovů. Na východě je omýváno Baltským mořem a na západě mořem Severním. Jedinou suchou hranici má Dánsko na jihu s Německem, další blízké země jsou na jihu Polsko, na severu a severovýchodě Švédsko a na severu Norsko
Vlajka :
Ekonomika :
Dánsko patří mezi státy s moderním tržním hospodářstvím, technicky vyspělým zemědělstvím a rozsáhlou vládní sociální politikou (sociálně-demokratický model welfare state). Vyspělost dánské ekonomiky se projevuje vysokou životní úrovní, pevnou měnou i značnou závislostí na obchodu se zahraničím, ale aktivní obchodní bilancí. Ačkoli Dánsko splňovalo ekonomická kritéria Evropské měnové unie (EMU), rozhodli Dánové v referendu v září 2000 o nepřipojení se.
V zemědělství pracuje jen 6 % ekonomicky činného obyvatelstva. Obdělávaná půda tvoří asi 56 % rozlohy, což je nejvíce v Evropě. Dánské zemědělství je charakteristické velkou intenzitou, vysokou produktivitou a mechanizací a rozšířenou spotřebou umělých hnojiv. Pěstují se obilniny (pšenice), brambory a cukrová řepa). Základem zemědělské výroby je chov skotu, prasat a drůbeže. Významný je mořský rybolov. Dánsko má malé množství nerostných surovin. V malé míře se těží černé uhlí, stavební materiály, sůl, ropa a zemní plyn.
Většina elektráren je tepelných. Specifický je vysoký podíl větrných elektráren na výrobě elektrické energie (10 %). Velké zastoupení má průmysl potravinářský (máslo, sýry), strojírenský (zemědělské stroje), stavba lodí, chemický (umělá hnojiva), dřevozpracující a elektrotechnický. Takřka polovina průmyslových kapacit se nachází v Kodani a nejbližším okolí.
Ve službách pracuje přes 60% ekonomicky činného obyvatelstva. Významné postavení má námořní doprava, pobřežní plavba a automobilová doprava. Ostrovy spojují mosty nebo trajektové linky. Dánsko je významnou dopravní spojnicí mezi Skandinávií a zbytkem Evropy. Hlavními přístavy jsou: Kodaň, Esbjerg, Ålborg, Århus. V Kodani je také významné mezinárodní letiště.
Obyvatelstvo :
Počet obyvatel:
5 200 000
Národnostní složení:
Dánové 97%, Němci 2%, Švédové 0,5%
Náboženství:
evangelické luteránské 89%, ostatní protestantská a katolická 11%
Gramotnost:
99%
Úřední jazyk:
dánština
14,9 %Počet obyvatel, hustota na km2,
podíl ekonomicky činného obyvatelstva:
(údaje k 1. 1. 2000)Vlastní Dánsko: 5,330.020 Faerské ostrovy: 44.817 Grónsko: 56.087
Hustota obyvatelstva ve vlastním Dánsku:
123,6 obyvatel/km2. Podíl ekonomicky činného obyvatelstva: 50,0 %
Průměrný roční přírůstek obyvatelstva a jeho demografické složení: Průměrný roční přírůstek obyvatelstva: 0,35 % (za r. 1998) Struktura podle pohlaví: 49,4 % muži 50,6 % ženy Věková struktura: 0-14 let 18,2 % 15-64 let 66,9 % nad 65 let
Národnostní složení:
Cca 95,1 % obyvatelstva tvoří Dánové, na jihu Jutského poloostrova žije relativně malá německá menšina (asi 20 tis. osob); zbytek (cca 240 tis.) tvoří cizinci, z nichž 61,3 % pochází z Evropy (země bývalé Jugoslávie, Turecko), 21,6 % z Asie (Irák, Pákistán, Írán) a 9,8 % z Afriky (Somálsko).
Doprava :
Doprava v Dánsku
Cestovat v Dánsku je velice jednoduché a pohodlné, ale také drahé. Pokud nejsou závěje sněhu nebo tropická vedra, vlaky jezdí bez zpoždění. Ale zastaralý dopravní systém vypadává hlavně v letních měsících. V tu dobu nejsou výjimkou ani hodinová zpoždění. Regionální i dálkové spoje jsou pohodlné a čisté. Vlak, Autobus, Loď, Auto, Letadlo, Kolo
Vlak
Zdejší dráhy nabízejí dva druhy slev:
Wild card – Pokud jste mladší 26 let. Karta platí po dobu jednoho roku. Její zřízení stojí 180,– DK ale poskytuje vysoké slevy: Od pondělí do čtvrtka a v sobotu sleva 50%, v pátek a v neděli sleva 25%.
Wild card se vyplatí převážně těm, kteří stráví v Dánsku delší čas.
Orange ticket – Tuto slevu můžete uplatnit nejpozději 30 dní před uskutečněním cesty. Musíte také cestovat mezi regiony. To znamená, že musíte přejet z ostrova Sjaeland na ostrov Fynn nebo na Jutský poloostrov. Neplatí na cesty na regionální úrovni. Poskytuje slevu 30%.
Evropu můžete také procestovat s jízdenkou Interrail, která se velmi vyplatí. Zvláště, pokud chcete navštívit více zemí. Jste-li mladší 25 let, máte dokonce studentskou slevu.
Scanrail je jízdenka určená pro cestování vlakem ve čtyřech zemích Skandinávie: Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku. Můžete zakoupit jízdenku na s dvoutýdenní platností, ale z toho pouze 5 dní cestování, nebo jízdenku na 21 dní a můžete cestovat každý den. Scanrail platí ale pouze tři dny v zemi, kde jste tento lístek zakoupili. Tedy pokud jej zakoupíte v Dánsku, můžete cestovat pouze tři dny v Dánsku a zbytek platnosti třeba už jenom v Norsku. Tento typ jízdenky se ve Skandinávii hodně vyplatí a jak sami zjistíte, třetí den už jedete vlastně zadarmo.
Vlaková doprava je opravdu velice drahá, ale ve Skandinávii také nejpohodlnější.
Oficiální stránky dánských drah naleznete zde: www.dsb.dk
Autobus
Dánsko má poměrně hustou autobusovou síť. Autobusy jezdí na čas a navazují na vlakové spoje. Jsou podstatně levnější než vlaková doprava, ale uplatnění slev je zde těžší, protože v každém regionu většinou jezdí jiný dopravce s jinými přepravními podmínkami. Přesto se hlavně studentům sem tam podaří nějaké peníze ušetřit.
Mezinárodní spoje mezi Českou Republikou a Dánskem provozují tyto společnosti:
Loď
Dánsko je země ostrovů a na některé se dostanete jedině lodí. Jedná se tedy o trajekty. Ve většině případů z České republiky pojedete do Dánska trajektem z Německa, je to od nás kratší cesta.
Největší společnost je Scandlines www.scandlines.dk, ale některé frekventované spoje obstarávají i jiné společnosti a mohou být i levnější. Spoje naleznete na serveru www.rajseplanen.dk
Auto
Cestovat autem je velice pohodlné a pokud vás jede více, tak rozhodně levnější než hromadná doprava. Pokud chcete projet Dánsko křížem krážem, je určitě výhodnější půjčit si auto na několik dní. Na letištích a vlakových nádražích naleznete všechny známé autopůjčovny jako Herz, Avis a další. Ceny za půjčení automobilů můžete nalézt na webových stránkách. Cena benzínu byla v létě 2007 kolem 10,– Dk za litr.
Na dálnici se s osobním automobilem platit nemusí, ale pokud přejíždíte přes dlouhé mosty, počítejte s poplatkem něco přes 100,– Dk za jednu cestu. Pokud se přes most vracíte ještě ten den, máte malou slevu za zpáteční cestu. Jedná se především o most mezi ostrovy Sjaeland a Fynn (pokud jste v den přejezdu navštívili Legoland, ukažte obsluze lístek a dostanete nezanedbatelnou slevu) a most mezi Dánskem a Švédskem.
Povolená rychlost v obcích je 50 km/h, na vedlejších silnicích 80 km/h a na dálnicích a rychlostních silnicích 110 km/h, stejně jako u nás. Je nutné rychlost hlídat, protože za její překročení jsou vysoké pokuty a to může být hlavně o dovolené velice nepříjemné.
Bezpečnostní pásy jsou povinné na předních sedadlech a na zadních od 3 let. Jinak platí v Dánsku pravidla silničního provozu jako v jiných zemích Evropy.
LetadloV současné době jsou hlavní město a další dánská města spojena i leteckou dopravou. Nejvíce aerolinek létá samozřejmě do hlavního města. Kodaňské letiště je také velice výhodná destinace pro ty, kteří chtějí navštívit jih Švédska. Vlakem přes most do Malmo jezdí mnoho lidí. Tam je také malé letiště, odkud létají spoje hlavně do Anglie a jižní Evropy. Pravidelně každý den spojují Kodaň a Prahu lety těchto společností:
Mezi nízkonákladové společnosti spojující hlavní města patří:
Kolo
Kolo je v Dánsku dopravní prostředek číslo 1. Celá doprava se tomuto prostředku podřizuje a každý Dán má alespoň dvě kola. Dokonce zde platí zákon na povinnou registraci kol, protože jeden člověk může vlastnit pouze kola dvě a ne více. Možná také proto jsou centra měst plná prorezlých součástí kol. Ale nenechme se mýlit. Každý správný Dán usedne na vše, co jezdí a nemůžou ho odradit ani vážné nedostatky jako pravidelný rachot, hvízdání brzd, klapání nabouraných blatníků a jiné pro nás zcela zásadní problémy. Tady se jezdí prostě na všem. Rovina, která je pro Dánsko tak charakteristická, je na tento typ dopravy prostě ideální. Ve městech se také nemusíte bát, všude jsou mimo chodníků i cyklostezky. Kolo si můžete půjčit skoro kdekoliv. V hotelu, ve kterém jste se ubytovali, v kempu, v cyklopůjčovnách, prostě všude, ale pozor na otvírací dobu. V Kodani si dokonce můžete kolo za 20 Dk,– na den půjčit jako nákupní košík a zase jej na určených místech vrátit. Kvalita těchto kol není nejlepší, ale dokážou podstatně zrychlit prohlídku města.
I Dánové si kola někdy půjčí a už je nikdy nevrátí, ale je jsou to jen výjimky.
Památky v Kodani
- Burzovní palác Borsen
- Citadela
- Kostel Frederiks Kirke
- Kostel Vor Frelsers Kiele
- Královská knihovna
- Malá mořská víla
- Muzeum Ny Carlsberg Glyptoték
- Náměstí Kogens Nytorv
- Národní galerie
- Národní muzeum
- Nyboder
- Nyhavn
- Planetárium de Brahe
- Radnice
- Rundetaarn
- Stroget
- Zábavní park Tivoli
- Zámek Amalienborg
- Zámek Christiansborg
- Zámek Rosenborg
Státní zřízení :
Státní zřízení: Království
Dánsko je nejstarším královstvím Evropy, jeho počátky sahají do 9.století. V roce 1849 nahradila dosavadní absolutistický monarchismus konstituční monarchie. Den vyhlášení ústavy 5. červenje nyní státním svátkem.
Zákonodárnou moc tvoří král/královna společně s jednokomorovým parlamentem.
V současné době je královnou Dánska Margrethe II. (Markéta II.). Dánové svoji královnu milují a celá královská rodina se těší v této zemi mimořádné úctě. Každého 16. dubna, v den královniných narozenin se tisíce poddaných shromáždí před královským palácem, aby pozdravili svou královnu, načež se dočkají zamávání. Člověk by spíše řekl, že je to sraz maminek a babiček s kočárky, mateřských školek a dychtivých turistů, kterým se naskytla jedinečná příležitost spatřit královnu.
Dánové na svou hlavu státu nedají dopustit a stejně tak na korunního prince Frederika. Snad je to proto, že královnini synové nebyli nuceni oženit se s dívkou z nějaké urozené evropské rodiny. Oba si našli manželky v zámoří. Korunní princ v Tasmánii a druhý princ v Hong Kongu
Kuchyně :
Oproti naší kuchyni, tady hrají velkou roli studené pokrmy. Dánové jedí v klidu, dobře a docela hodně.
Od snídaně po večeři
Snídaně (morgenmad) je dosti podobná té naší. Káva, čaj, nějaký koláček či chleba.
Oběd (frokost) je vrcholem denního stravování, v současné době jde často o oběd teplý, ale typickým obědem v Dánsku je tzv. Smorrebrod (v překladu chleba s máslem – Smørr (máslo) a Brod (chleba)). Je to sice tenký plátek chleba s máslem, ale obohacený je třeba o list salátu, lososa, krabí maso nebo jinačí mořskou pochoutku. Nechybí ani paštika nebo rostbíf zasypaný pořádnou dávkou cibule.
Když vám přinesou smørrebod, vypadá spíše jako obložený chleba – něco jako sendvič, nikoli jako nějaká specialita. Také tradiční recept se podle současných obyvatel Dánska nedá skoro jíst, proto si vymysleli různé inovace, které nyní prodávají turistům. Jen tak pro představu, za toto jídlo v restauraci zaplatíte od 55 – 85 Dk,–.
Tento typ občerstvení vznikl asi před sto lety v Kodani, jako polední příloha k pivu, v podniku Oskara Davidsena.
Večeře (middag) bývají většinou teplé. Typická pro Dánsko je hnědá omáčka, kterou se polévá maso, masové kuličky (jsou třeba součástí jídelníčku obchodního domu IKEA), zelenina nebo ryby.
V současné době je trend vařit jednoduchá a rychlá jídla. I Dánové si tedy vypůjčili jídla z orientu, Itálie nebo Řecka. Hlavně mladá generace.
Rychlé občestvení: Hotdog – malý stánek s nabídkou snad dvaceti druhů párků naleznete skoro na každém rohu. Tyto stánky jsou nedílnou součástí Kodaně a větších měst a skoro všude naleznete stejnou nabídku. Kromě párku nebo klobásy se Vás vždy ještě zeptají, zda majonézu, nebo hořčici a zda cibuli čerstvou, nebo sušenou, ta je ovšem pražená.
Dejte si pozor: Dánská majonéza nechutná jako ta naše. Našincům přijde trochu nasládlá a může celý dojem z jídla zkazit.
Hořčice chutná podobně jako hořčice francouzská. Ale zkuste nač máte chuť, nic za to nedáte a ještě vás přejde hlad. Cena se pohybuje od 19 – 35,– Dk.
Pamlsky a dezerty
Obyvatelé této malinké země pečou vynikající pečivo. Co kus, to velká lahůdka. Koláče se skořicí a cukrem, listové těsto s pudinkem a ananasem. Přímo ideální je ochutnávka při odpolední kávě. Na cestách potkáte hodně pekáren, na rozdíl od naší země se pekárny v Dánsku těší veliké oblibě zákazníků.
POZOR !!!! Koláčky jsou vynikající, ale taky docela tučné a velice sladké. Přesto je zkuste. Krámek se stejnými pochutinami dokonce naleznete i v Praze, a to nedaleko hotelu Intercontinental.
Také různé druhy čokolád a jiných sladkostí čekají, až na ně
Měna:
Měna v Dánsku
Dánskou měnou jsou Dánské koruny. Dánové totiž v referendu odmítli přijetí Eura. Dánská koruna je také ze všech skandinávských měn pro nás „nejdražší“.
1 koruna (DKK) = 3.372 Kč
Měnová kalkulačka:
Komentáře
Přehled komentářů
Many thanks, Terrific information.
need help in writing an essay https://homeworkcourseworkhelps.com how to write a great college essay https://service-essay.com
high school essay writing prompts p89lji
(Gregorysweva, 5. 4. 2023 19:52)